Ægroto dum anima est, spes est. (Erasmus, Adages, 2.4.12)

14 Nisan 2010 Çarşamba

aşk mısın ey sevgili

4/14/2010 12:13:00 ÖÖ Posted by mistrafantastic No comments

bir zamanlar, parlak tüyleri, rengarenk kanatları olan bir kuş varmış. uzun lafın kısası, bakanları neşeye boğarak göklerde özgürce uçmak için yaratılmış bir hayvanmış. günün birinde kadının biri bu kuşu görüp ona kapılmış, ağzı hayranlıktan bir karış açılmış olarak, kalbi deli gibi çarparak, gözleri heyecandan parlayarak kuşun uçuşunu seyretmiş. kuş, onu yanına çağırmış ve ikkisi birlikte, nefis bir uyumla uçmuşlar. kadın kuşa tapıyor, onu kutsal sayıyor, yüceltiyormuş..
*
ama günün birinde düşünmüş kadın: "belki de uzak diyarları keşfetmek ister".. korkuya kapılmış. aynı duyguyu başka bir kuşla yaşayamayacağından korkmuş. ve kıskanmış, kuşun uçabilme yeteneğini kıskanmış. kendini yalnız hissetmiş.
*
"ona bir tuzak kurayım" diye geçirmiş içinden. "bir daha ki sefer artık gelirse gidemesin." kadın kadar aşık olan kuş, ertesi gün tekrar sevgilisini görmeye gelmiş. ne var ki tuzağa düşmüş ve kafese hapsedilmiş. kadın her gün gelip kuşu seyrediyormuş. vurgunmuş ona ve onu gösterdiği arkadaşları, "ne kadar şanslı bir insansın" diye haykırıyorlarmış. Ne var ki, tuhaf bir değişim baş göstermiş: artık sahibi olduğundan, kalbini çalmasına ihtiyaç kalmadığından, kadının kuşa olan ilgisi sönmüş.. uçamayan, hayatının anlamını dile getiremeyen hayvancık sararıp soluyor, parlaklığını yitiriyor, çirkinleşiyormuş - ve kadın da kafesini temizlemekle yetiniyormuş..
*
günlerden bir gün, bir yağmurla beraber kuş göçmüş bu dünyadan.kadın son derce üzülmüş buna ve o andan itibaren onu aklından çıkaramamış, ama kafesi hatırlamıyormuş bile. onu ilk kez, mutluluk içinde bulutlarla yarışırken gördüğü gün varmış sadece zihninde. kendini iyice dinlese, kuşun onu heyecanlandıran tarafının dış görünüşü değil, özgürlüğü, hareket eden kanatlarının enerjisi olduğunu farkedermiş.
*
kuşun yokluğunda, hayatı da anlamını yitirmiş ve ecel kapıyı çalmış.niye geldin diye sormuş kadın ölüme.
tekrar onunla göklere uçabilesin diye karşılık vermiş ölüm. her seferinde gidip gelmesine izin versen, ona olan sevgin ve hayranlığın iyice artardı; ama şimdi onu görebilmek için, bana muhtaçsın...

0 yorum:

Yorum Gönder